
Projektipäällikkönä työskentelevä Saana Tuhkanen vastaa Meitassa erilaisten projektien etenemisestä. Saana tarttuu mielellään haasteisiin, sillä hän nauttii erityisesti tunteesta, kun ratkaisut löytyvät ja jumissa ollut projekti lähtee taas etenemään.
Hoitotyöstä loikka ICT-projektien pariin
Nokialla asuvan ja sieltä käsin työskentelevän Saanan tie Meitan projektipäälliköksi on ollut vaiheikas. Hänen työtaustansa löytyy itse asiassa terveydenhuollon puolelta, sillä Saana on koulutukseltaan kätilö-sairaanhoitaja. Uraa terveydenhuollossa hän ehti tehdä yksityisellä sektorilla sekä Nokian kaupungin vastaanotto- ja päivystystoiminnassa.
Saana on kuitenkin ollut aina kiinnostunut teknologiasta ja siihen liittyvistä prosesseista. Ennen sairaanhoitajan uraa hän opiskeli tietojenkäsittelyä ja vuorovaikutteista teknologiaa Tampereen yliopistossa. Vaikka opinnot aikoinaan jäivät kesken, ymmärrys käyttäjälähtöisyydestä ja teknologiasta jäivät pysyvästi elämään hänen mielessään.
- Ne ovat olleet sittemmin vahvuuksiani urallani: olen asiakaslähtöinen, mutta ymmärrän myös teknologiaa sekä IT-ratkaisujen käytettävyyden merkityksen.
Kun Nokialla terveydenhuollossa käynnistettiin vuonna 2020 joukko uusia digitalisaatioprojekteja, Saanalle avautui mahdollisuus siirtyä ICT-asiantuntijaksi projektitehtäviin. Saana pääsi mukaan suunnittelemaan esimerkiksi Omaolon käyttöönottoa, rakentamaan palveluohjauksia ja kouluttamaan henkilöstöä. Pian hän huomasi olevansa oikealla polulla – laajoista kokonaisuuksista koostuvat projektitehtävät innostivat häntä.
- Siitä aukeni ihan uusi työmahdollisuus, joka vei mukanaan, Saana kuvaa.
Ennen Meitaa Saana työskenteli yrityksessä, jossa hän vastasi laajojen sote-järjestelmien käyttöönotosta ja toimi hankepäällikkönä usean hyvinvointialueen projekteissa. Rooli syvensi hänen osaamistaan erityisesti järjestelmäprojekteista ja niiden läpivienneistä, integraatioista ja muutoksista, jotka koskettavat suuria organisaatioita.
“Meillä on todella hyvä yhteishenki. Voin puhua mistä vain suoraan esihenkilölle ja muille tiimiläisille.”
Meitan projektitiimille kiitosta hyvästä perehdytyksestä ja tiimihengestä
Meitassa Saana aloitti vuoden 2025 kesäkuussa määräaikaisena projektipäällikkönä. Hän kertoo viihtyneensä alusta saakka erittäin hyvin:
- Perehdytys tehtiin suunnitelmallisesti ja kaikessa rauhassa. Esihenkilö ohjasi alkutaivalta, ja minulle nimettiin myös oma mentori tiimimme sisältä. Minulla on ollut koko ajan tunne, että koko tiimi auttaa. Askarruttaviin kysymyksiin saa vastauksia eikä asioiden kanssa ole tarvinnut jäädä yksin, Saana kehuu.
Projektipalveluiden tiimiin kuuluu kymmenen monipuolista ja eri taustoista tulevaa asiantuntijaa. Saana arvostaa tiimissään sitä, että heiltä löytyy osaamista eri osa-alueilta. Erityisesti Saana kuvaa tiimiään turvalliseksi ja avoimeksi työyhteisöksi:
- Meillä on todella hyvä yhteishenki. Voin puhua mistä vain asioista suoraan esihenkilölle ja muille tiimiläisille. Täällä kestetään räväkkääkin puhetta, ja se tuntuu tosi hyvältä, räväkäksi persoonaksi tunnustautua Saana toteaa.
Tykkään salapoliisityöstä. On inspiroivaa, kun pääsen etsimään tietoa, yhdistelemään lankoja ja selvittämään, kuka osaa auttaa.
Projektipäällikkö nauttii monipuolisista töistä ja siitä, että häntä tarvitaan
Ensimmäiset Saanan projektitehtävät olivat pienempiä selvityksiä ja yksittäisiä toimeksiantoja. Nyt kun Meita on tullut jo tutuksi, työnkuva on selkeytynyt ja työtavat sekä ‑rutiinit ovat kohdillaan, mukaan on mahtunut jo isompia ja haasteellisempia projekteja.
Tällä hetkellä Saanan työpöydällä on tehtävää laidasta laitaan: esimerkiksi järjestelmien ja laitteistojen käyttöönottoja, muuttoprojekteja, palvelinratkaisuja, integraatioiden käyttöönottoa ja organisaatiomuutoksiin liittyviä järjestelyjä. Saana sanoo olevansa ”kaikkiruokainen”, mitä tulee projekteihin – mikään ei ole hänestä liian iso tai liian pieni.
Saana kokee olevansa parhaimmillaan sellaisissa tilanteissa, joissa projektissa tulee mutkia matkaan. Silloin täytyy kysyä, selvittää, kysyä lisää ja lopulta löytää reitti, jonka kautta projekti voidaan viedä suunnitelmallisesti maaliin.
- Tykkään salapoliisityöstä, jota projektipäällikön työ usein onkin. On inspiroivaa, kun pääsen etsimään tietoa, yhdistelemään lankoja ja selvittämään, kuka osaa auttaa missäkin asiassa eteenpäin. Samalla se opettaa myös meidän omasta talosta valtavasti, kun pääsen tutustumaan muihin kollegoihin ja heidän osaamisalueisiinsa, Saana kuvaa.
Projektista vastatessaan Saanalle olennaisinta onkin tunne siitä, että hän voi auttaa ja että häntä tarvitaan.
- On ihan paras tunne, kun saan selvitettyä jonkin haasteellisen asian ja projektissa päästään taas eteenpäin. Se on todella palkitsevaa, hän sanoo.
Saanan vahvuudet projektipäällikkönä kulminoituvat hänen työtaustojensa yhdistelmästä. Hänellä on arvokasta ja laajaa kokemusta eri työ- ja asiakasrooleista, ja nyt kokemusta on kertynyt myös inhouse-yhtiön puolelta. Sen ansiosta hän kykenee lähestymään projektejaan monelta eri kantilta.
- Ihmislähtöisyys on minulle se kaikkein tärkein juttu, mutta en ole täysin toope teknologiankaan kanssa. Siitä on paljon etua projektipäällikön tehtävässä, kun osaa arvioida projektin asioita monesta eri näkökulmasta ja roolista käsin.
Jo hoitoalan kokemus on kasvattanut Saanan työotteeseen omanlaistaan jämäkkyyttä. Projektipäällikön on uskallettava vaatia, tehtävä järkeviä päätöksiä, oltava täsmällinen ja vietävä asioita johdonmukaisesti eteenpäin.
- Vaadin, että sovitut asiat tehdään, mutta kyllä minulta löytyy myös huumoria. Yhteistyö voi olla tuotteliasta ja hauskaa samaan aikaan, Saana huomauttaa.
Kalenteriin pitää jättää tilaa myös ajattelulle
Saanan työarki pitää sisällään muun muassa erilaisia palavereja, viestittelyä, asioiden selvittämistä, tilanteiden kirkastamista ja paljon keskusteluja sekä asiakkaiden että meitalaisten kesken.
Vaikka työarki on toisinaan kiireistä, Saana haluaa antaa asiantuntijoille tarvittavan työrauhan ja pohtii tarkkaan, milloin on syytä järjestää yhteinen palaveri ja milloin ei. Saana peräänkuuluttaa, että tärkeää on jättää aikaa myös asioiden ajatteluun:
- Ei ole hyötyä juosta palaverista toiseen, jos ei ehdi tehdä varsinaista työtä kunnolla. Siksi varaan työpäiviini aikaa myös siihen, että voin rauhassa ajatella ja suunnitella projekteihin liittyviä asioita koko tiimin puolesta, hän kiteyttää.
Se, miten täällä puhutaan vaikkapa arvoista, näkyy oikeasti arjessa.
”Olen lottovoittaja, että pääsin Meitaan töihin”
Saana kehuu Meitaa työpaikkana varauksetta. Hän arvostaa sitä, että perusasiat toimivat ja työntekijöitä arvostetaan. Hän mainitsee erityisesti avoimuuden, johdon saavutettavuuden ja sen, että työntekijät oikeasti osallistetaan mukaan esimerkiksi strategiatyöhön.
- Täällä ei hienostella juhlapuheissa. Se, miten täällä puhutaan vaikkapa arvoista, näkyy oikeasti arjessa. Se on harvinaista, Saana sanoo.
- Jos Lappeenrantaan meni aiemmin tänä vuonna Eurojackpot-voitto, niin kyllä minäkin koen olevani lottovoittaja, kun sain tulla Meitalle töihin. Olen ylpeä, että voin sanoa olevani meitalainen. Tämä on oikeasti hyvä paikka olla, hän hymyilee.
Työn vastapainoksi Saana saa energiaa liikunnasta ja tanssista, sillä hän on harrastanut lava- ja rock’n’swing-tansseja jo 15-vuotiaasta lähtien. Viime vuosina tanssi on jäänyt toisen vapaa-ajan projektin vuoksi hieman taka-alalle: Saanalla on parhaillaan meneillään massiivinen, 1950-luvulla rakennetun rintamamiestalon täysremontti.
- Siellä on saanut kantaa kiviä, purkaa vinttiä ja rakentaa vaikka mitä uutta. Se on fyysistä tekemistä, mutta varsin palkitsevaa, kun näkee kättensä jäljen, Saana kuvailee.
Arkeen kuuluvat myös alakouluikäiset lapset, joiden kanssa puuhaillaan ja vietetään aikaa rennosti yhdessä. Välillä Saana heittäytyy myös pitkälleen sohvalle, nappaa suklaalevyn ja katsoo Yle Areenasta dekkareita – elämässä on välillä hyvä myös pysähtyä hetkeksi.
